Systemy odzysku szarej wody w hotelarstwie: Nowy Radisson Blu w Zakopanem stawia na zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi

Systemy odzysku szarej wody w hotelarstwie

   

Nowy Radisson Blu Hotel & Residences, Zakopane stawia na instalację recyklingu wody szarej w luksusowym hotelu

Specjalista ds. zdecentralizowanego zarządzania zasobami wodnymi, GreenLife wraz ze swym partnerem Green Water Solutions buduje największą w Polsce instalację recyklingu wody szarej w luksusowym hotelu u stóp Tatrzańskiego Parku Narodowego 

 Schwerin / Warszawa, 25.10. 2019. GreenLife GmbH, jeden z przodujących europejskich dostawców rozwiązań w zakresie zdecentralizowanego zarządzania zasobami wodnymi wraz ze swoim polskim partnerem – Green Water Solutions, wyposażył nowy hotel Radisson Blu w Zakopanem w instalację recyklingu wody szarej o dziennej wydajności 20 m3. Jest to obecnie jedna z największych wewnętrznych (w budynku) instalacji recyklingu wody szarej w Polsce.

To nie pierwszy projekt recyklingu wody  w Polsce, wcześniej firmy wspólnie zrealizowały wiele projektów w takich przedsiębiorstwach jak m. in.: Skanska Property Poland, PKP, DHL Thule, Lidl czy Dell. Natomiast instalacja w nowo otwartym hotelu u stóp Tatr – Radisson Blu, to pierwsze wspólne wdrożenie w branży turystycznej.

Nowy, 4 gwiazdkowy hotel znakomicie przystosowany do obsługi konferencji i wydarzeń biznesowych położny jest  na skraju znanego parku narodowego i rezerwatu biosfery UNESCO. W ramach sieci Radisson jest kontynuacją polityki zrównoważonego rozwoju: hotel, który na zewnątrz nawiązuje do tradycyjnego stylu zakopiańskiego i jego typowej architektury drewnianej, a w środku wykorzystuje skandynawski design i świadomość ekologiczną, postawił sobie za cel zmniejszenie zużycia zasobów, w tym w szczególności wody. Instalacja recyclingowa o powierzchni około 50 m2 została dostosowana do specjalnych wymogów hotelu dysponującego 158 pokojami i 68 apartamentami. Hotel jest kolejną, proekologicznych inwestycją w Zakopanem.

Podwójna korzyść – Radisson Blu Hotel & Residences  i gmina Zakopane

Już dziś niektóre hotele sieci Radisson posiadają międzynarodowy certyfikat ekologiczny „Green Key” fundacji Environmental Education (FEE). Celem certyfikacji jest przede wszystkim zachęcenie pracowników i gości hotelowych do intensywniejszego korzystania ze zrównoważonych procedur i technologii, do działania ze świadomością ekologiczną, a także do zmniejszenia zużycia zasobów i energii. Decyzja Radisson Blu w Zakopanem o zbudowaniu własnej instalacji recyclingu wody szarej stanowi kolejny krok w kierunku połączenia ekologii i efektywności ekonomicznej.

Co to jest woda szara i woda czarna?

Recykling wody szarej: korzystny dla finansów i dla środowiska.Systemy odzysku szarej wody w hotelarstwie

Woda szara to zanieczyszczone w niewielkim stopniu ścieki z pryszniców, wanien i umywalek. W wyniku zastosowania procesu jest oczyszczana dla uzyskania wody użytkowej dobrej jakości. W wyniku zastosowania systemu GWI GreenLife, Jako czysta i pozbawiona zarazków woda może być ponownie wykorzystywana do czyszczenia, nawadniania ogrodów, spłukiwania toalet czy innych celów, do których nie trzeba używać wody o jakości wody pitnej. Szczególnym wyzwaniem podczas realizacji instalacji było wykorzystanie istniejącego już zbiornika betonowego. W związku z tym Filtry membranowe (do ultrafiltracji) oraz zbiorniki z tworzyw sztucznych na wodę oczyszczoną umieszczono w piwnicach, poza zbiornikiem betonowym. W wyniku wdrożenia własnej instalacji recyklingowej produkcji GreenLife ścieki mogą być codziennie uzdatniane w ilości uzależnionej od zapotrzebowania, powodując, że większość wysokojakościowej wody użytkowej wraca do hotelu.

Sposób działania instalacji recyklingu wody szarej GreenLife

Sercem instalacji recyklingu GWI 20.2-20.000 jest filtr membranowy. Zastosowana w instalacji GreenLife technologia biofiltrów membranowych gwarantuje pełną separację biomasy od oczyszczonej wody szarej. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie niemal 100% wody, wolnej od frakcji stałej oraz całkowicie oczyszczonej z pozostałości bakterii i wirusów. Cały proces czyszczenia składa się z fazy czyszczenia biologicznego oraz z ultrafiltracji (bioreaktor membranowy MBR); woda jest następnie przechowywana w zbiorniku wody oczyszczonej.

Recykling wody szarej

Skalowalność, bezobsługowość i inteligentny monitoring

System GreenLife jest skalowalny w projektowaniu.Jest to możliwe ze względu na modułową konstrukcję.  Jego wydajność może być odpowiednio dostosowana. Jest to mozliwe w przypadku ewentualnej rozbudowy budynku czy też przy zmieniającej się liczbie gości w zależności od sezonu. Ważnym warunkiem bezawaryjnej pracy jest stosowanie ekologicznych produktów czyszczących. Z wyjątkiem corocznego przeglądu kontrolnego instalacja jest bezobsługowa. Ponadto system GreenLife dysponuje inteligentną technologią, która umożliwia zdalny nadzór i kontrolę przez inżynierów w Schwerinie. „W zależności od wielkości instalacji oraz kosztów wody na miejscu amortyzacja instalacji recyklingu wody szarej waha się średnio od 2 do 15 lat”, mówi prezes zarządu GreenLife, Friedhelm Neumann.  W przypadku instalacji w Zakopanem, której koszty całkowite wyniosły ok. 100.000 euro, amortyzacja powinna jego zdaniem zakończyć się po 5 latach.

Co to jest woda szara i woda czarna?

Szczególna odpowiedzialność w sektorze turystycznym – Systemy recyklingu wody szarej w hotelarstwie

Pełna dostępność i odpowiednia jakość wody dla gości jest jednym z priorytetów dla hoteli i pensjonatów. Jednak w obliczu coraz większego ograniczenia zasobów i rosnących cen coraz większą rolę w  zaczyna odgrywać imperatyw ekonomiczny i moralny. I tak na przykład jeden gość w niemieckim hotelu zużywa średnio 300 litrów wody dziennie. To ponad dwa razy więcej niż w domu. Zgodnie z szacunkami Platformy Badawczej na rzecz Zrównoważonych Badań i Rozwoju (FONA) Federalnego Ministerstwa Oświaty i Badań Naukowych zużycie wody może łatwo wzrosnąć nawet do 1000 litrów dziennie na gościa. Sytuacja tak ma miejsce jeśli hotel musi zaopatrzyć w wodę pola golfowe, obszary wellness czy baseny kąpielowe. Natomiast wedle szacunków angielskiej Environment Agency (EA) hotele stosujące recykling wody szarej mogą zaoszczędzić nawet 50 % kosztów wody dziennie.

Wnioski i komentarze do wdrożenia

„Jesteśmy dumni, że w tak pięknym i supernowoczesnym budynku, jakim jest Radisson Blu, stosowana jest instalacja recyklingu wody szarej firmy GreenLife. Cieszę że jako przedstawiciel firmy w Polsce miałem możliwość nadzorowania tego projektu przez dwa lata budowy. Przyniesie ona hotelowi znaczące oszczędności w zakresie zużycia wody, ponieważ pozwala zaoszczędzić codziennie 20000l czystej wody. Instalacja recyklingi wody szarej w dużym stopniu odciąży pod tym zużycia wody także całą gminę Zakopane”. Marcin Kłosowski, prezes zarządu i założyciel Green Water Solutions.

Friedhelm Neumann, prezes GreenLife GmbH: „Wspaniała współpraca z Green Water Solutions pokazała, jak mądrym i przewidującym posunięciem jest uwzględnienie takiego rodzaju recyklingu wody już na samym początku procesu inwestycyjnego.  Dla Radisson Blu jest to idealne połączenie ekologii i ekonomii, zwłaszcza w takim kurorcie górskim, w którym trudno jest tworzyć nową infrastrukturę ze względu na wysokie koszty dodatkowe.”

 

Krótki film na temat projektu:
https://www.youtube.com/watch?v=xP3zxc_80lY

 

Dalsze informacje

 

Greenlife GmbH, Schwerin

To średniej wielkości przedsiębiorstwo należy do przodujących ekspertów w dziedzinie zdecentralizowanego zarządzania zasobami wodnymi w Europie. Dla tego północnoniemieckiego producenta dysponującego szerokim asortymentem, własnymi patentami, opracowaniami i prawami własności przemysłowej najważniejsze jest sensowne wykorzystanie zasobów ekologicznych. Przez ostatnich 30 lat to rodzinne przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w opracowywaniu i produkcji innowacyjnych i wysokojakościowych systemów zarządzania zasobami wodnymi. Asortyment obejmujee realizacje dla domów jedno- i wielorodzinnych, obiektów przemysłowych, hoteli i kamienic. Firma świadczy  także pełne doradztwo w tym zakresie. GreenLife współpracuje z urbanistami, biurami architektonicznymi i projektowymi. Firma stawia na uzdatnianie nie wody deszczowej i szarej.  Jest to sposób na ekologiczną i opłacalna alternatywę dla dotychczasowego systemu zaopatrzenia w wodę. Dalsze informacje pod adresem www.greenlife.de  oraz www.greenlife-solutions.de

Kontakt z mediami: GreenLife GmbH, Carla-Susanne Kleinjohann, 0171 – 731 25 93, ck@carla-kleinjohann.com

 

Green water Solutions

Przedsiębiorstwo to jest liderem rynku uzdatniania wody w Polsce oraz przedstawicielem i partnerem GreenLife GmbH na rynku polskim. Założone w roku 2014 Greenwater Solutions współpracuje z inwestorami, architektami, urbanistami i projektantami. Wspólne projekty w zakresie uzdatniania wody deszczowej i wody szarej zrealizowało z wieloma przedsiębiorstwami. Wśród nich znaleźli się  Skanska Property Poland, PKP, DHL, Thule, Lidl, Dell. Dalsze informacje pod www.greenwatersolutions.pl.

Kontakt z mediami: Greenwater Solutions, Marcin Kłosowski, marcin.klosowki@greenwatersolutions.pl

Radisson Blu Zakopane

W czerwcu 2019 otwarto nowy Radisson Blu Hotel & Residences w Zakopanem, w Polsce. Zbudowany w tradycyjnym zakopiańskim stylu, nastawiony na zrównoważoną eksploatację luksusowy hotel grupy Radisson. Obiekt położony u stóp Tatr, dysponuje 158 pokojami oraz 68 apartamentami. Dzięki instalacji recyklingu wody szarej hotel, znajdujący się u stóp wielkiego parku narodowego, spełnia także swoją misję ekologiczną. Dalsze informacje pod adresem www.radissonblu.com/en/hotel-zakopane.

Kontakt z mediami: Martin Melzer, Director PR & Communication, Central & Southern Europe

martin.melzer@radissonhotels.com

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!