Co to jest woda szara i woda czarna?

Większość z nas dobrze zna pojęcia wody pitnej i wody zanieczyszczonej. Problemy w definicji pojawiają się w momencie wyodrębnienia dodatkowo w tej drugiej jeszcze wody szarej i czarnej. Szara woda oznacza wodę zabrudzoną, ale wolną od fekaliów i moczu. W praktyce jest to nieprzemysłowa woda ściekowa, wytwarzana w czasie codziennych czynności typu mycie naczyń, kąpiel czy pranie, nadająca się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania.

O ile jednak woda z umywalek i pryszniców jest zanieczyszczona właściwie tylko środkami do mycia, o tyle w przypadku zlewu i zmywarki będziemy mieć dodatkowo do czynienia z olejami i resztkami żywności, a w przypadku pralki z silniejszą chemią typu proszki, odplamiacze i wybielacze. Woda czarna natomiast stanowi odpływ z toalet, skażony znaczną ilością patogenów i poddawany oczyszczaniu tylko w ściśle wyznaczonych do tego miejscach i za pomocą wyspecjalizowanych metod.

Szara woda, zawierająca znaczne ilości odpadów kuchennych czy też silne środki chemiczne, kwalifikuje się już jako ściek. W związku z tym, odzysk wody szarej dotyczy najczęściej wody z umywalek i pryszniców. Oczyszczenie, celem jej ponownego użycia, wymaga również zastosowania specjalnych systemów filtracji. Gotowe rozwiązania w tej kwestii posiada firma Green Water Solutions, która jest przedstawicielem na Polskę marki GreenLife i specjalizuje się w realizacji złożonych projektów z zakresu odzyskiwania i oczyszczania wody szarej. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj: www.greenwatersolutions.pl/recykling-wody-szarej/

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!