Koszt instalacji odzysku wody szarej

 

Ogromne wzrosty cen w każdym sektorze gospodarki sprawiają, że wszyscy szukają dziś oszczędności. Dotyczy to również instytucji publicznych, firm, hoteli, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Świetnym sposobem na ograniczenie wydatków jest instalacja odzysku wody szarej. Koszty eksploatacyjne będą dzięki temu znacznie niższe. Raz użyta woda zamiast trafić do oczyszczalni ścieków, zostanie wykorzystana ponownie.

 

 

Ceny wszystkich mediów rosną, co dla wielu przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a nawet – dla instytucji publicznych – często staje się ciężarem nie do udźwignięcia. Nic dziwnego, że rośnie popularność rozwiązań, które pozwalają na bardziej efektywne i ekonomiczne gospodarowanie dostępnymi zasobami. Zmniejszenie zapotrzebowania na drogą wodę z wodociągów, ograniczenie produkcji ścieków (za których odprowadzanie też przecież ponosi się niemałe koszty) to korzyści płynące z instalacji odzysku wody szarej.

W czasach, w których w wielu częściach naszego globu brakuje wody pitnej, niewykorzystywanie wody pochodzącej z mycia rąk czy kąpieli jest też po prostu marnotrawstwem. Nie mówiąc już o tym, jak wielkim marnotrawstwem jest spłukiwanie toalety wodą o jakości wody pitnej. Dotyczy to zwłaszcza dużych obiektów, w których dziennie zużywa się ogromne ilości takiej wody. Do czego można ją wykorzystać? Na przykład do podlewania roślin, sprzątania, spłukiwania toalet, prac porządkowych wokół budynków. Najpierw jednak taką wodę trzeba oczyścić!

 

Koszt instalacji odzysku wody szarej szybko się zwraca

Zanim przejdziemy do konkretów, warto na początku dokładnie wyjaśnić, czym jest woda szara.

Otóż zgodnie z Europejską Normą 12056-1 jest to woda wolna od fekaliów, wytwarzana w procesach domowych (mycie rąk, zmywanie naczyń, kąpiele, pranie). Swoją nazwę – jak łatwo się domyślić – zawdzięcza mętnej barwie, co jest efektem obecnych w niej zanieczyszczeń. Nie nadaje się ona do picia, ale z powodzeniem można ją jeszcze raz wykorzystać. Radykalnie zmniejszające wydatki eksploatacyjne, powodują, że koszt instalacji odzysku wody szarej (zwłaszcza gdy wszystkie ceny szybują w górę), zwróci się bardzo szybko.

Dotyczy to przede wszystkim dużych budynków, w których jest wysokie zużycie. Należą do nich biurowce, hotele, obiekty użyteczności publicznej (placówki oświatowe, urzędy, obiekty sportowe) czy stacje PKP, PKS i lotniska.

 

 

Odzysk wody szarej – jak to działa?

Oferujemy różne warianty systemy do odzysku wody szarej. Są to instalacje, które montuje się wewnątrz obiektu (o wydajności od 250 do 25000 litrów na dobę) oraz instalacje zewnętrzne o wydajności od 500 do 50000 litrów na dobę. Instalacje zewnętrzne usytuowane są pod ziemią w zbiornikach o różnych pojemnościach. Rozwiązanie dobieramy w zależności od tego, jak wydajny ma być system. Zależy on od ilości litrów ścieków na dobę jaką ma odebrać i odzyskać. Od wybranego wariantu oraz dobowej ilości ścieków zależy, jaki będzie koszty instalacji odzysku wody szarej.

W każdej instalacji kluczowe są tu trzy kwestie: oczyszczanie biologiczne, napowietrzanie i ultrafiltracja. Wszystkie te etapy recyclingu wody szarej obejmuje oferowany przez nas kompletny system. Sprawia on, że bez stosowania chemikaliów, wodę można bez obaw ponownie wykorzystać. Sercem proponowanego systemów jest opatentowany, zaawansowany filtr membranowy wydajności sięgającej 99,999%, który odpowiada za całkowite oddzielenie biomasy z wody. W ten sposób wyłapywane są wszystkie substancje stałe, a także bakterie i wirusy.

Oczyszczona woda, która nie ma zapachu, jest klarowna i bezpieczna do spożycia. Może być wykorzystywana do różnych celów, takich jak picie, gotowanie, mycie i inne. Magazynowana jest w specjalnym zbiorniku. Alternatywnie może też zostać skierowana do pojemnika na deszczówkę.

Z jakich jeszcze względów opłaca się instalacja odzysku wody szarej? Koszt utrzymania takiego systemu jest bardzo niski, na co wpływa długa żywotność komponentów. Filtr membranowy może uzdatniać wodę przez wiele lat. Jego ewentualne płukanie wsteczne oraz kontrolę działania elementów systemu wykonuje się raz na rok. W praktyce więc jednorazowy wydatek na montaż instalacji zwraca się błyskawicznie, pozwalając bardziej ekonomicznie i ekologicznie gospodarować dostępnymi zasobami.

 

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!