Woda szara do spłukiwania toalet

Możliwości wykorzystania wody szarej jest mnóstwo: podlewanie ogrodów, mycie samochodów, prace porządkowe i gospodarcze wokół posesji oraz wewnątrz budynków. Jednym z powszechnych zastosowań jest też wykorzystanie wody szarej do spłukiwania toalet. To świetnie rozwiązanie zwłaszcza dla dużych obiektów, jak hotele, biurowce, placówki oświatowe, a także budownictwo wielorodzinne. To właśnie tacy inwestorzy najbardziej odczują, jak wiele można zaoszczędzić, ponownie wykorzystując raz użytą wodę.

 

 

Cechą naszych czasów jest rosnący niepokój o przyszłość, bo zmiany klimatyczne każdy z nas widzi gołym okiem. Dziś, gdy niemal każdy z dostępnych zasobów kurczy się w tempie zastraszającym, próby bardziej racjonalnego gospodarowania tym, co podarowała nam matka-ziemia, są nie tylko uzasadnione, ale wręcz – konieczne.

Dobitnie pokazuje to rosnąca popularność odnawialnych źródeł energii, jak pompy ciepła, instalacje solarne czy fotowoltaika, która jest już nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Równie szybko rośnie też liczba instalacji do magazynowania i rozsączania wody deszczowej czy do odzysku wody szarej.

Wykorzystywana do spłukiwania toalet, nawadniania trawników czy do prac porządkowych woda, dostaje w ten sposób „drugie życie”. Pozwalając inwestorom nie tylko na oszczędzanie coraz mniejszych zasobów, ale i na obniżenie rachunków za pobór wody i odprowadzanie ścieków.

 

Woda szara do spłukiwania toalet

Dziś recyclingowi poddaje się nie tylko plastik, papier, szkło czy metale. Odzyskiwać można tez wodę szarą. Jaka to woda?

Zgodnie z Europejską Normą 12056-1 jest to woda nieprzemysłowa, wolna od fekaliów i moczu, która pochodzi np. z mycia rąk, kąpieli, zmywania naczyń. Woda szara ma mętną barwę – stąd jej nazwa – i nie jest ona silnie skażona. W odróżnieniu od wody czarnej, w której znajdują się chemikalia, bakterie czy patogeny. Po oczyszczeniu doskonale sprawdzi się do celów gospodarczych. Aby jednak wykorzystać wodę szarą do spłukiwania toalet czy innych zadań, trzeba ją najpierw oczyścić. Proces ten odbywa się w kilku etapach, bo oprócz oczyszczania biologicznego, woda jest jeszcze napowietrzana i poddawana procesowi ultrafiltracji.

Dostępne są różne instalacje, które można dopasować do specyfiki każdego obiektu. Nie trzeba też obawiać się, że elementy systemu zajmą dużo przestrzeni, bo montuje się je nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz, w  zbiornikach podziemnych. W zależności od ilości odbieranych i oczyszczanych litrów ścieków na dobę dobierana jest stosowna instalacja. Możliwości są tu ogromne, bo najbardziej wydajne systemy zewnętrzne mogą poddać recyclingowi nawet 5000 litrów ścieków przez dobę.

Co ważne, oferowane przez nas systemy są w pełni bezpieczne. Nie tylko dlatego, że dokładnie oczyszczają wodę, ale i nie wykorzystują w tym celu żadnych środków chemicznych. Za dokładne wyłapanie i odseparowanie z wody biomasy odpowiada filtr membranowy (jego skuteczność to aż 99,999%!). Jest on również tani w eksploatacji. Konserwację, czyli płukanie wsteczne oraz przegląd całej instalacji wykonuje się raz na rok.

 

Komu opłaca się recykling wody szarej?

Jedyna odpowiedź na takie pytanie może brzmieć „wszystkim”. Warto jednak podkreślić, że tego typu instalacje szczególnie szybko zwrócą się w dużych obiektach, w których każdego dnia zużywa się dużo wody (np. do mycia rąk lub kąpieli). Właśnie w nich wykorzystanie wody szarej do spłukiwania toalet czy prac porządkowych ma najmocniejsze ekonomiczne podstawy. Mowa o wielkokubaturowych budynkach, jak hotele, hale sportowe, baseny a także urzędy, szkoły i przedszkola, biurowce, a nawet dworce i lotniska. To także świetne rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego, które z punktu widzenia dewelopera może znacząco podnieść atrakcyjność oferowanych mieszkań i domów.

W XXI wieku, gdy z poziomu aplikacji w smartfonie jesteśmy w stanie sterować niemal każdym urządzeniem w domu. Ciepło czerpiemy nie tylko ze spalania węgla, ale np. spod ziemi. Wykorzystywanie wody pitnej po to, aby spłukać toaletę, jest – najdosłowniej – marnotrawstwem i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Dokładniej zaś – wylewanie ich razem ze ściekami.

Woda szara do spłukiwania toalet to rozwiązanie na miarę naszych czasów, bo pozwala zagospodarować zdatną do ponownego użycia wodę. W ten sposób oszczędzamy nie tylko najcenniejszy na naszym globie zasób naturalny, ale i własne pieniądze.

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!