Jak wykorzystać wodę z wanny?

Pytanie o to, jak wykorzystać wodę z wanny jest dziś bardzo zasadne. Szybki prysznic, choć o wiele bardziej ekologiczny, nigdy przecież nie zastąpi długiej i odprężającej kąpieli. Szczególnie dotyczy to obiektów takich jak hotele czy kurorty, w których wanny w łazienkach są synonimem luksusu i nierzadko decydują o wyborze danej lokalizacji. Remedium na „wannowe” dylematy może być odzysk wody szarej. To świetne rozwiązanie dla hoteli, ale także dla deweloperów, którzy oferując mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, mogą wykorzystać argument ekologiczny jako dodatkowy atut w procesie sprzedaży.

 

 

Gdy zasoby wody (również pitnej) na świecie gwałtownie się kurczą, wielu z nas – zwłaszcza ci, którym na sercu leży ekologia i ochrona środowiska – kojarzy kąpiel w wannie z marnotrawstwem. Czy dziś, w dobie nieuchronnych zmian klimatycznych, można sobie jeszcze pozwalać na taki zbytek?

Wielu inwestorów np. z branży hotelarskiej nie wyobraża sobie, aby nie zapewnić klientom możliwości zrelaksowania się w wannie, która bardzo „podbija” atrakcyjność danej kwatery. Nierzadko także przeciętny Kowalski, które kupuje mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym, nie chce rezygnować z luksusu, jaki daje wanna.

Systemy recyclingu wody szarej pozwalają ponownie wykorzystać wodę z wanny, jak i wodę pochodzącą z mycia rąk czy spod prysznica. Po poddaniu jej procesowi czyszczenia i filtracji, z powodzeniem można użyć jej ponownie. Przykładem może być spłukiwanie toalety, pranie w pralce, podlewanie ogrodu, mycie samochodu czy sprzątanie i prace gospodarcze.

 

Jak wykorzystać wodę z wanny?

Aby móc ponownie zagospodarować wodę z wanny, umywalki czy prysznica, konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie systemu recyclingu. Przeprowadzany jest wówczas proces oczyszczania biologicznego oraz ultrafiltracji (czyli filtracji membranowej). Oznacza to, że rury odpływowe z wanien, pryszniców, umywalek, pralek połączone są z instalacją do odzyskiwania wody szarej. W niej następnie odbywa się cały proces oczyszczania wody, z kolei trafia ona do specjalnych zbiorników. Następnie pobierana jest np. do spłukiwania toalety, do węża ogrodowego czy do pralki.

Z zasady woda szara nie może być przeznaczona do picia. Jednak zaawansowany system ultrafiltracji membranowej pozwala wychwycić nie tylko biomasę, ale także substancje stałe, bakterie i wirusy (jego wydajność wynosi aż 99,999%). Oznacza to, że woda po oczyszczeniu nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Jednak ci, którzy mają obawy, mogą spać spokojnie. Piony do recyclingu wody szarej, to oddzielna instalacja. Nie ma więc ryzyka, że woda szara omyłkowo trafi do rur z wodą pitną.

 

 

Oszczędzanie wody się opłaca!

Pytanie o to, jak wykorzystać wodę z wanny, jest w obecnych czasach bardzo zasadne. Szczególne gdy zadaje je sobie inwestor planujący budowę hotelu czy kompleksu budynków wielorodzinnych. Właśnie w nich oszczędności będą największe, a koszt instalacji systemu do recyclingu wody szarej najszybciej się zwróci. Co istotne – taką inwestycję trzeba zaplanować jeszcze przed wybudowaniem danego obiektu, co wynika z konieczności wykonania osobnej instalacji. W przypadku montażu systemu w obiekcie już istniejącym, koszty będą zdecydowanie wyższe, a czasem będzie to wręcz nieopłacalne.

Warto też pamiętać o jednym. Dziś, gdy tak dużo mówimy o ekologii, coraz więcej osób stara się dokonywać świadomych wyborów w tej kwestii. Zamiast samochodu decydujemy się więc na komunikację miejską lub rower, segregujemy śmieci, instalujemy urządzenia pozwalające korzystać z odnawialnych źródeł energii. Hotel czy mieszkanie w bloku wielorodzinnym, w którym funkcjonuje instalacja pozwalająca na odzysk wody szarej. Powtórne wykorzystywanie wody z wanny lub umywalki będzie dla takich osób o wiele bardziej atrakcyjne, niż lokalizacje pozbawione takiej możliwości.

I wcale nie będzie to kolejny przykład greenwashingu, jakich dziś na rynku nie brakuje. Realne oszczędności kurczących się szybko zasobów, swoje odzwierciedlenie znajdą także w mniejszych rachunkach za pobór wody oraz za odprowadzanie ścieków.

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!