Nasza nowa wizytówka na portalu Liderbudowlany.pl

Całość naszej prezentacji wraz z powiązanymi artykułami możecie zobaczyć tutaj

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych. Powód jest jeden – oszczędność.

Woda szara i woda deszczowa – czy to to samo?

To nie to samo, choć to często mylone pojęcia. Z punktu widzenia technicznego wspólnym mianownikiem jest wydzielony układ po stronie tłocznej, zaś praktycznego – zastosowanie (spłukiwanie toalet, podlewanie zieleni, mycie obiektu, myjnia samochodowa). To co je różni, to źródło pochodzenia. Woda szara to lekko zanieczyszczony ściek wytwarzany w czasie codziennych czynności: mycia naczyń, kąpieli, prania, nadający się w ograniczonym zakresie do powtórnego wykorzystania. Zaś woda deszczowa to opad atmosferyczny tzw. deszczówka zbierana z dachu i gromadzona w zbiorniku magazynowo-retencyjnym.

Technologia odzysku wody deszczowej – jak działa?

Nowe podejście do infrastruktury wodnej w kubaturowych budynkach komercyjnych i przemysłowych wymaga zaprojektowania i wdrożenia technologii odzysku wody deszczowej, takich jak np. opatentowane rozwiązania Green Water Solutions. Sukces przedsięwzięcia gwarantuje prawidłowa ocena zapotrzebowania na wodę deszczową z odzysku, dobór wielkości zbiornika i jego posadowienia (pod ziemią lub w budynku) oraz mocy układów pompowych. Na sposób posadowienia zbiorników wpływ ma m.in. poziom wód gruntowych. Bardzo ważny, choć stosunkowo prosty, jest również prawidłowy dobór układu filtracyjnego – liczy się wielkość zlewni dachu. Ponieważ odzysk wody deszczowej jest bardzo utrudniony z zastosowaniem dachów zielonych, przed przystąpieniem do projektowania systemu należy sprawdzić materiał zlewni i dobrać właściwe filtry oraz centralę deszczową.

Prawidłowo zaprojektowany system odzysku wody deszczowej składa się z urządzeń filtracyjnych, zbiornika magazynowego oraz specjalnego układu pompowego. Zawiera on m.in. zbiornik buforowy dla połączenia układu wody opadowej z wodą bytową jako zasilaniem zapasowym. Połączenia takie wykonuje się z użyciem zaworu elektromagnetycznego z przerwą powietrzną. Układ pompowy często określa się jako tzw. centralę wody deszczowej. Może ona być jednym kompaktowym urządzeniem (hydrofor, zbiornik, automatyka, zawór elektromagnetyczny w jednej obudowie). W niektórych projektach stosuje się zbiorniki hybrydowe instalowane wewnątrz budynku jako niewielki „podręczny zapas” wody deszczowej. Są to urządzenia z wbudowanym dopustem wody pitnej oraz oddzielnym hydroforem.

Najważniejszym elementem jest jednak prawidłowa filtracja i jakość wody opadowej odzyskanej z dachu budynku. Powinna być całkowicie klarowana, bezwonna i pozbawiana zanieczyszczeń oraz osadów. Co więcej, układ powinien działać w perspektywie długoletniej bez zarastania zbiornika i zmiany jakości wody w kolejnych latach użytkowania.

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!