Fakty i mity dotyczące systemów odzysku wody

Certyfikacja a konkretne oszczędności

Przy projektowaniu instalacji dla budynku często zakłada się tylko uzyskanie dodatkowych punktów w procesie certyfikacji budynku, gdzie wymagane są rozwiązania techniczne umożliwiające oszczędzanie wody i innych mediów. Warto jednak lepiej zgłębić temat, by zrozumieć, że wymierną korzyść stanowi tu nie tylko prestiżowy certyfikat, ale czysta oszczędność dotycząca późniejszego użytkowania. W tym przypadku ekologia = ekonomia, bo w średniej wielkości budynku biurowym system odzysku wody pozwala zaoszczędzić  10-20 tys. litrów wody dziennie.

Systemy odzysku wody a opłacalność inwestycji

Wśród wielu projektantów pokutuje błędne przekonanie, że woda jest tania, a systemy odzysku i recyklingu wody zbyt drogie. Podczas gdy w rzeczywistości, woda jest drugim najdroższym medium wpływającym na koszty użytkowania budynku, a prawidłowo dobrany system zwraca się nawet w okresie 3-5 lat. Ważne jest jednak szczegółowe określeniu parametrów zużycia wody w budynku i znalezienie najbardziej odpowiednich rozwiązań, a to wymaga wiedzy i pracy ze strony projektanta. Przystosowanie instalacji do odzysku wody budynku powinno zostać zaplanowane już na wczesnym etapie projektowania inwestycji.

Woda z odzysku a jej jakość

Nierzadko słyszy się obawy, czy ponownie wykorzystana woda deszczowa lub woda szara nie będzie znacząco odbiegać od jakości wody, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Niepokój wywołują głównie kwestie dotyczące barwy, zapachu czy też możliwości pojawiania się osadu. Niektórzy rezygnują z systemów odzysku wody podejrzewając, że będzie to nieestetyczne i nieprzyjemne dla użytkownika. Podczas gdy w rzeczywistości, woda odzyskana i przefiltrowana w całym procesie nie odbiega od wody z przyłącza miejskiego zarówno pod względem jej przejrzystości, jak i zapachu, uzyskując zbliżoną jakość.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Więcej informacji na stronie: www.greenwatersolutions.pl

Dane kontaktowe

Green Water Solutions Sp. z o.o.

ul. Konstruktorska 11, Adgar Business Center
02-673 Warszawa

NIP: 525-259-50-01
REGON: 147427836

Dział Obsługi Projektów

tel.: +48 600 890 133
e-mail: marcin.klosowski@greenwatersolutions.pl

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera!

Proszę czekać...

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera!